1. Świat jest wszystkim, co jest faktem.
2. To co jest faktem- fakt- jest istnieniem stanów rzeczy
3.Logicznym obrazem faktów jest myśl.
(mawiano niegdyś, że Bóg może stworzyć wszystko, ale nic, co byłoby sprzeczne z prawami logiki. Nie potrafilibyśmy bowiem powiedzieć, jak taki "nielogiczny" świat wygląda.)
4. Myśl to jest zdanie sensowne. Język jest ogółem zdań.
(Ciche umowy co do rozumienia języka potocznego są niebywale skomplikowane)
5. (...) Granice mego języka wskazują granice mego świata.
6. Tezy moje wnoszą jasność poprzez to, że kto je rozumie, rozpozna je w końcu jako niedorzeczne; gdy poprzez nie (...) wyjdzie ponad nie. (Musi niejako odrzucić drabinę, uprzednio po niej się wspiąwszy.) Musi te tezy przezwyciężyć, wtedy świat przedstawi mu się właściwie.
7. O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć.
Widzisz?
Skoro nawet język możesz sprowadzić do matematyki, do zasad logicznych, to ciekawe co na to powie autor traktatu logiczno-filozoficznego. I ciekawe jak by wyglądał taki matematyczny, idealny wiersz, czy da się go dotknąć, czy ma cztery czy dwie przerzutnie, ile synekdoch... logika formalna poezji współczesnej. I zebrania poetów w Jasminum, niesamowicie się wydarza na naszych oczach ten świat.
Kolejny powód dlaczego północ. Bo zabrali mi moją bliską północ opolską. A na tej prawdziwej musi być choć trochę łatwiej- chłód ułatwia zimne spojrzenie na sprawę.
Matematyka. Nic nie miałam do matematyki, i właściwie nadal nic do niej nie mam, byłoby jednak lepiej, gdyby nie kojarzyła mi się z moją nauczycielką. Wredną, podłą, wredną, i jeszcze raz wredną nauczycielką. Ale kogo tam interesują nauczycielki. Nawet te wredne.
OdpowiedzUsuńChciałam tylko powiedzieć... (napisać)że spotkanie Pięciu Szybkich Żyraf wysokiego (podobno)istotnie jak pięć żyraf (ale nie wiadomo czy szybkich) ustawionych na sobie powinno trochę (troszeczkę) poprawić ci humor. A jeśli nie poprawiło... to już naprawdę nie wiem.